Co powoduje inflację? – Część I

kantor internetowy

Ceny towarów i usług zmieniają się nieustannie. Raz rosną, a raz maleją. Wyroby sezonowe drożeją z upływem pory roku, urządzenia im starsze technologicznie – tanieją. Przeciętny klient zwraca na to uwagę, a ceny rynkowe odciskają się w jego świadomości. Kiedy zatem mamy do czynienia z inflacją? 

Inflację rozumie się jako proces ogólnego wzrostu poziomu cen towarów i usług w gospodarce. Przy czym, nie są to zdarzenia jednorazowe. Zatem inflacja występuje wtedy, gdy z roku na rok za tą samą kwotę można kupić coraz mniej. Wówczas wartość pieniądza spada.

Mierząc jej poziom, bierze się pod uwagę wszystkie towary i usługi, z których korzystają gospodarstwa domowe i tworzy się tak zwany koszyk konsumpcyjny. Znajdują sie w nim produkty codziennego użytku (np. żywność, paliwo), dobra trwałe (np. sprzęt AGD i RTV, ubrania) oraz usługi (np. fryzjer, kosmetyczka, cena najmu mieszkania). Porównując sumę ich uśrednionych cen, można sprawdzić, jak kształtuje się inflacja wraz z upływem czasu. Oczywiście lista produktów jest na bieżąco weryfikowana, by jak najlepiej dostosować się do aktualnych potrzeb konsumpcyjnych ludzi.

Inflacja to naturalny proces ekonomiczny. W Polsce informacje na jej temat podaje Główny Urząd Statystyczny. Problem z inflacją zaczyna się wówczas, gdy za jej szybkim wzrostem nie nadążają płace pracowników oraz produktywność przedsiębiorstw. Gdy dotychczasowy dochód miesięczny nie wystarcza na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia oraz konsumpcji towarów i usług, ludzie zaczynają odczuwać, że wszystko drożeje, nie starcza im pieniędzy na rzeczy codzienne, a oszczędności topnieją.

Czytaj dalej: https://internetowe-kantory.pl/co-powoduje-inflacje-czesc-ii/