Zagraniczny wyjazd a waluty – o czym pamiętać?

kantory internetowe

Weszliśmy w nowy rok, a wraz z nim powoli zaczynamy myśleć o urlopie. Przy organizacji wakacyjnego wyjazdu należy pamiętać o wymianie gotówki. Najlepiej zrobić to znacznie wcześniej.

Do wyboru mamy trzy opcje: skorzystanie z kantoru tradycyjnego, internetowego lub bankowego. Można też pójść na łatwiznę. Wziąć ze sobą za granicę kartę debetową do polskiego konta i płacić nią jak w Polsce, a w razie potrzeby skorzystać z bankomatu. Jednak… bądźmy wówczas przyszykowani na spore zaskoczenie po powrocie. Koszty związane z przewalutowaniem jakie poniesiemy, mogą ciężko odbić się nie tylko na naszym portfelu, ale i psychice.

Jak się zatem zabrać za wymianę pieniędzy? Najlepiej skorzystać z kantoru internetowego. Mając założony portfel walutowy w placówce online możemy wymienić banknoty w dowolnym miejscu i czasie. Zarówno wcześniej, jak i na przykład w sytuacji, gdy zabraknie nam środków. Dzięki dostępności 24h 7 dni transakcji dokonamy nawet czekając na samolot lub siedząc w restauracji. Wystarczy telefon komórkowy i dostęp do Internetu.

Planując wyjazd zadbajmy o nasze pieniądze. Kupowanie waluty tuż przed wakacjami, na tak zwaną ostatnią chwilę, nie jest najlepszym pomysłem. Jesteśmy wtedy zdani na kursy z danego dnia i nie mamy możliwości ani negocjacji, ani poczekania na lepszą aurę. Korzystając z kantoru internetowego odpowiednio wcześniej możemy zlecić usługę automatycznej wymiany. Oznacza to, że nasze pieniądze zostaną przewalutowane wtedy, gdy kurs osiągnie podaną przez nas wartość. To naprawdę się opłaca.

Udając się za granicę należy sprawdzić jaki lokalny pieniądz obowiązuje w kraju, do którego zmierzamy. O ile nie ma takiego kłopotu, jeśli jedziemy do państwa należącego do UE (bierzemy tylko euro), to już np. w wielu państwach azjatyckich lokalni przedsiębiorcy chętnie przyjmą zapłatę w dolarach. Czasem nawet lepiej kupić w Polsce euro lub dolary i dopiero będąc w kraju docelowym wymienić je na lokalne banknoty, np. na liry tureckie (jeśli wybieramy się do Turcji). Zakup odpowiednich banknotów powinien być jednym z podstawowych etapów przy organizacji wyjazdu.

Na miejscu dobrze jest płacić kartą, jednak zawsze powinniśmy też mieć przy sobie trochę gotówki. Szczególnie jeśli nastawieni jesteśmy na zakup pamiątek na lokalnych targowiskach. Dla bezpieczeństwa trzymajmy też pieniądze, karty i dokumenty w różnych miejscach.